Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Virüslerden ve hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekir. Peki Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Vücudunuzu belirli yiyeceklerle beslemek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Kış, soğuk algınlığı, grip ve salgın hastalıklı virüslerden korunmanın yollarını arıyorsanız, ilk adımınız marketi ziyaret etmek olacak. Bugün sizler için hazırlağımız Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? yazımızda maddeler halinde anlatacağız.

Yemeklerinize katacağınız bu 14 Bağışıklık Sistemi Güçlendirici yiyecekler ile sağlıklı olacaksınız..

İşte Sırasıyla Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

1- Narenciyeler

Çoğu insan üşüttükten sonra C vitamini alır. Çünkü bağışıklık sisteminizi geliştirmenize yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Bunlar enfeksiyonlarla savaşmanın en önemli yollarıdır.

Popüler narenciye şunlardır:

  • Greyfurt
  • Portakal
  • Mandalina
  • Limonlar
  • Misket limonu

Vücudunuz C vitamini üretmediği ve saklamadığı için günlük olarak dışarıdan C vitamini almamız gerekiyor. Bunu da en doğal yollar ile C vitamini içeren tüm turunçgiller alabilirsiniz. Neredeyse tüm turunçgiller C vitamini bakımından yüksektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz C vitamini açısından zengin sebze ve meyveleri herhangi bir yemeğe katabilirsiniz.

2- Kırmızı Biber

Kırmızı biber narenciyelere göre iki kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir. Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

3- Brokoli

Brokoli, vitamin ve mineral değerleri aşırı yüklenir. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir.  Brokolideki vitamin ve minerallerden tam anlamıyla yararlanmak için mümkün olduğunca az pişirmek gerekir.

4- Sarımsak

Sarımsak, enfeksiyonlar mücadele eder. Ayrıca kan basıncını düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olur. 

5- Zencefil

Zencefil, boğaz ağrısını ve diğer hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilecek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Zencefil ayrıca mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.

6- Ispanak

Ispanak listemizi sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile de doludur. Brokoli’ye benzer şekilde, ıspanak mümkün olduğunca az pişirildiğinde oldukça sağlıklıdır. Böylece besinlerini korur. 

Bununla birlikte, az pişirme A vitamini geliştirir ve diğer besinlerin oksalik asitten salınmasına izin verir.

7- Yoğurt

Yoğurt da harika bir D vitamini kaynağıdır. Bu nedenle D vitamini ile güçlendirilmiş markaları seçmeye çalışın. Mümkünse evde kendiniz yapın. D vitamini bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını artırdığı düşünülmektedir.

8- Badem

Soğuk algınlığı önleme ve soğuk algınlığı ile mücadele söz konusu olduğunda, E vitamini C vitamini için bir arka koltuk alma eğilimindedir. Bununla birlikte, E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır.

9- Zerdeçal

Zerdeçal birçok hastalığa iyi gelmektedir. Ayrıca egzersize bağlı kas ağrılarına ve hasarlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

10- Yeşil çay

Hem yeşil hem de siyah çaylar bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Yeşil çay aynı zamanda iyi bir amino asit L-theanine kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerinizde mikropla mücadele bileşiklerinin üretimine yardımcı olabilir.

11- Papaya

Papaya, C vitamini yüklü başka bir meyvedir. Günlük önerilen C vitamini miktarının yüzde 224’ünü tek bir papayada bulabilirsiniz. Papayaların ayrıca anti-enflamatuar etkileri olan papain adı verilen bir sindirim enzimi vardır.

Papayalar , genel sağlığınız için faydalı olan iyi miktarda potasyum, B vitaminleri ve folat içerir.

12- Kivi

Papayalar gibi, kivi de doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere bir ton temel besinle doludur.

13- Tavuk

Hasta olduğunuzda, tavuk çorbası plasebo etkisi olan iyi hissettiren bir yemekten daha fazlasıdır. Soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca ilk etapta hastalanmaktan korunmanıza yardımcı olur. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, B-6 vitamini bakımından yüksektir. Yaklaşık 3 ons hafif hindi veya tavuk eti, günlük önerilen miktarınızın B-6’sının yüzde 40 ila 50’sini içerir.

14- Ayçiçeği

Ayçiçeği tohumları fosfor , magnezyum ve B-6 vitamini de dahil olmak üzere besinlerle doludur. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından inanılmaz derecede yüksektir.

Dünyanın ve ülkemizin zor günler geçirdiği salgın hastalıkların baş gösterdiği (Koronavirüs gibi..) virüslerden korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekmektedir. Yukarıda yer alan besinleri tükettiğiniz ve önlem aldığınız sürece tüm virüslerden korunabilirsiniz..

Diğer blog yazılarımız ve etkinliklerimiz için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir