Aşk Çiçeği Nergis (نركس) Nedir? Nergis Hakkında Herşey

Nergis, bilinen diğer adıyla Fulya, Nergisgiller familyasının Narcissus cinsinden hoş kokulu çiçekler taşıyan 40 kadar soğanlı bitki türünün genel adıdır. Soğanı oldukça zehirlidir. Ortasında boru ya da çanaksı bir yapı bulunan nergis, taç yaprakları sarı ve beyaz renkte çiçek açar. 6 adet taç yaprağı bulunur. Çiçek kısmının ortası koyu yeşil renktedir. Peki Aşk Çiçeği Nergis Nedir?

Aşk Çiçeği Nergis (نركس) Nedir? Nergis Çiçeği’nin Özellikleri ve Mitolojisi

Tarih öncesinden günümüze aktarılan pek çok mitolojide bitkiler insanlar ile anılmış, birbirleri ile bağdaştırılmıştır. Tarih öncesinden insanlar çeşitli doğa olaylarını açıklamak için çeşitli rivayetlere, inançlara bağlanmıştır. Nergis çiceği bilimsel adı Narcissus Eski Yunan Mitolojisi’ ne dayanır. Vaktin birinde Liriope isimli Nympha  Irmak-Tanrısı,  Kephisos tarafından hamile kalır ve çok güzel bir oğlan çocuk dünyaya getirir. Bu güzel oğlana Narkissos adını verir. Liriope bir gün oğlu için Teirasias isimli bir kahine gider. Bu kahine oğlunun ölümlü olup olmayacağını ve ne kadar yaşayacağını sorar. Kahin kadın yaşamının oğlunun kendi ellerinde olduğunu ve bu durumun oğlunun yüzünü göreceği güne kadar olduğunu söyler. Yani oğlunun yaşaması için kendi yüzünü görmemesi gerekmektedir.

Vakit geçer ve Narkissos genç yakışıklı bir delikanlı olur. Bu genci gören delikanlılar, genç kızlar ona aşık olur. Fakat o güzel görünüşün arkasında son derece kibirli, kaba, kırıcı, kendisini sevenleri hor ve hakir gören bir karakter vardır ki bu, gencin sonunu getirecektir.

Ekho’nun Hikayesi

Aşk Çiçeği Nergis (نركس) Nedir? Nergis Hakkında Herşey

Narkissos bir gün ormanda avlanırken onu Ekho adında peri görür ve ona aşık olur. Ekho diğer adıyla yankı o zamanlar sadece sesten ibaret olmayan çok güzel bir peri kızıdır. Bu peri vaktinde Zeus’un karısı Hera tarafından cezaya çarptırılmıştır ve ancak  kendisi ile konuşulursa cevap verebilir ve işittiği sözlerin yalnız son kelimelerini tekrar edebilirmiş. Bu cezası sebebiyle Ekho Narkissos’ a olan duygularını dile getirememiş ve ona olan aşkı iyice alevlenmiştir. Narkissos’ u takip eden Ekho takip etmeye devam ettikçe daha da yaklaşmıştır. Birinin olduğunu fark eden Narkissos: ‘ Orada kim var?’ diye seslenir. Seslendiği halde kimseyi görmeyen Narkissos tekrardan: ‘ Buraya yanıma gel ve birlikte olalım’ diyerek takip ettiği kişiyi görmek için kandırır. Bu söylenişlere karşılık olarak Ekho ‘ Olalım’ diyerek Narkissos’ un boynuna dolanmaya çalışır. Oldukça kaba ve kibirli olan Narkissos Ekho’ yu iterek: ‘Seninle birlikte olmaktansa ölmeyi terhim ederim’ der.

Narkissos tarafından reddedilen Ekho kimselerin olmadığı ormanlara gider ve oralarda saklanır. Aşkı giddikçe şiddetlenen Ekho üzüntüden yiyemez, uyuyamaz ve içemez. Bütün güzelliği uçup gider. Acılarının kendisini yiyip bitirmesiyle Ekho’ nun geriye sadece sesi kalır. Kendisin bu hale getiren Narkissos’ a Ekho, kendisi gibi acı çekmesini ve kavuşamamasını söyleyerek ah eder.

Kendisini aşkı için perişan eden Ekho’ nun durumuna çok üzülen bir peri Tanrılara giderek Narkissos’ un cezalandırılmasını ister. Bu istek reddedilmez ve Zeus Narkissos’a ceza verir: ‘Kibiri ve kaba tavrı ile kimseyi sevmeyen kişi kendisini sevsin!’ der.

Aşk Çiçeği Nergis (نركس) Nedir? Nergis Hakkında Herşey

Aşk Çiçeği Nergis (نركس) Nedir?

İnsanların ona aşkı ve hayranlığından kaçarken çok susayan Narkissos su içmek için bir pınarın önüne gelir. Tam su içecekken suyun yansımasında kendisini görür ve kendisine aşık olur. Gözlerini kendisinden alamaz. Kendi kendinden ve kaderinden ayrılamayacağını hisseder. Dokunamadığı, sevemediği bu güzellik ve aşk karşısında erir, ölümün pençesine düşer. Narkissos, günlerce yemeden içmeden orada kalır ve sudaki görüntüsüne bakar. Sonunda açlıktan ölür. Narkissos’ un ölümü oradaki bütün çicekleri, perileri ( Nymphe’ler) üzüntüye boğar. O kadar ağlarlar ki Tanrılar bu üzüntüye dayanamayıp Narkissos’ un ölüsünü Nergis adı verilen çiceğe dönüştürür. Anlatılan ilk rivayete göre Narkissos’un bildiğimiz hazin öyküsü böyle gerçekleşir. Diğer bir rivayete göre ise Narkissos pınardaki görüntüsüne kavuşmanın tek yolunun pınara atlamak olduğunu düşünerek oraya atlayıp boğularak ölür ve suda vücudu çürüyüp yerinde göze benzeyen Nergis adı verilen çicek bitmiştir.

Efsanenin bir anlatımına göre Narkissos, ölüler aleminde de, ölüler alemini canlılar aleminden ayıran Styx ırmağının sularında kendi görüntüsüne bakmaya devam etmektedir. Yunanca uyuşma, sersemleme anlamındaki narke kökünden gelen nergis; narkoz, narkotik, narsisizm kelimeleriyle kökteştir. Narsisizm (Özseverlik); kişinin kendisine duyduğu cinsi arzu, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması ya da kendisini çok beğenmesi, insanlarda bencillik, kendisini üstün görme, başkalarının fikirlerini önemsememe, hep ilgi odağı olmaya çalışma, hep baş tacı edilmeye ihtiyaç duyma olarak tanımlanan bir terimdir.

Diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir