Araba Arıza İşaretleri ve Anlamları Nelerdir?

Araba Arıza İşaretleri ve Anlamları Nelerdir?, araştırmalara göre sürücülerin yüzde 98’i araba arıza göstergelerini bilmiyor. Bir arabada 20 adet arıza lambası bulunmaktadır. Herkes araçların gösterge panelinde ciddi sorunlar için uyarı veren işaretler biliyor ama ne anlama geldiklerini geneli bilmiyor. En önemlisi motorla ilgili arıza işaretleridir. Sürücülerin araç mekanik aksam arızalarını dikkate almalıdır. Biz sizler için yazımızda önemli olan arıza işaretlerini göstereceğiz.

En Önemli Arıza Sinyal İşaretleri

Egzoz, Emisyon İkazı

Egzoz, Emisyon İkazı

Egzoz, Emisyon İkazı, araçta motor arızası anlamına gelir. Bu işaret araç çalıştığı sırada yanıp söner. Aracınızı çalıştırdıktan sonra veya hareket halinde uyarıyı alırsanız aracın servise götürülmesi gerekiyor.

Motor Yağ Basıncı

Motor Yağ Basıncı

Motor Yağ Basıncı, aracınız göstergesinde bu işareti görürseniz yağ seviyesi azalmış demektir. Motor yağ basıncı düşmüştür.

Fren Balata İkazı

Fren Balata İkazı

Fren Balata İkazı, fren balatalarınız aşındığını gösterir.

Hararet Göstergesi

Hararet Göstergesi

Hararet Göstergesi, bu işareti gördüğünüzde aracın motoru fazla ısındığını gösterir. Araç motorunun soğutma suyu baya ısınmıştır. Bu ikazı gördüğünüzde aracınızı durdurun ve motorun soğumasını bekleyin.

Lastik Basınç Uyarısı

Lastik Basınç Uyarısı

Lastik Basınç Uyarısı, göstergede gördüğünüzde zincir takmanız gerektiğinde yanar. Gördükten sonra aracın lastik basıncını kontrol edin.

ESP, ASR Sistemleri Uyarısı

ESP, ASR Sistemleri Uyarısı

ESP sistemi, araçların sürüş güvenliği açısından önemlidir. Eğer arıza olursa aracın savrulması ve durmama gibi sorunlara yol açar.
ASR sistemi, anti patinaj sistemi olarak da bilinmektedir. Patinaj ve aracın kalkış hızını etkilemektedir.

ABS Fren Sistemi

ABS Fren Sistemi

ABS Fren Sistemi, göstergede görürseniz sistemin devre dışı kaldığını gösterir. ABS’siz devam edersiniz ama ABS sistemi yeniden devreye sokmak için servise gitmelisiniz.

Adaptif Hız Sabitleme Araç İkazı

Adaptif Hız Sabitleme Araç İkazı

Adaptif Hız Sabitleme Araç İkazı, otomatik vitesli araçlarda çıkan bir göstergedir. Otomatik vites kolunun hareket etmesi için fren pedalına basmanızı gösteriyor.

Akü Şarj Sistemi Arıza İkazı

Akü Şarj Sistemi Arıza İkazı

Akü Şarj Sistemi Arıza İkazı, akünün bittiğini yani boşaldığını gösterir. Sürüş halinde yanmaya başlarsa araçtaki gereksiz elektrik aksamı devre dışı bırakmalısınız.

Diferansiyel Kilit Arıza Lambası

Diferansiyel Kilit Arıza Lambası

Diferansiyel Kilit Arıza Lambası, iki sebebi olabilir. Hızınız yüksek olması halinde yanabilir. İkinci olarak aks diferansiyel kilidinde mekanik blokaj olabilir. En az rastlanan ve görülen bir göstergedir.

Dizel Motor Uyarı İkaz Göstergesi

Dizel Motor Uyarı İkaz Göstergesi

Dizel Motor Uyarı İkaz Göstergesi, dizel olan araçlarda bir arızadır. Aracınızda kontak açtığınızda görülür. Söndükten sonra marşa basılır. Sürüş esnasında yanarsa acil servise götürmelisiniz.

Dizel Partikül Filtresi Arıza Göstergesi

Dizel Partikül Filtresi Arıza Göstergesi

Dizel Partikül Filtresi Arıza Göstergesi, dizel araçlarda bu ışık vardır. Aracınızı 4. veya 5. viteste 2000 devir-dakikanın üzerinde 15-20 dakika civarı kullanırsanız dizel partikül filtresi temizlenir. Bu işlemden sonrada yanmaya devam ederse servise başvurun.

Cam Yıkama Suyu Araba Göstergesi

Cam Yıkama Suyu Araba Göstergesi

Cam Yıkama Suyu Araba Göstergesi, bu ikazı göstergede sürekli görüyorsanız cam suyunun bittiğini gösterir. Cam suyunu kolayca doldurabilirsiniz.

Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi Uyarı Lambası

Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi Uyarı Lambası

Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi Uyarı Lambası, sürüş esnasında yanıp sönüyorsa ya da sürekli yanıyorsa hava yastığınızda arıza var demektir. Hava yastığını kapatır. Kaza hallinde çalışmaz.

Yakıt Miktarı Uyarı Lambası

Yakıt Miktarı Uyarı Lambası

Yakıt Miktarı Uyarı Lambası, gördüğünüz ikaz 7 litre yakıt kaldığını gösterir. Aracınıza yakıt aldığınız halde yanıyorsa servise gitmelisiniz.

Araba Arıza İşaretleri ve Anlamları Nelerdir?, sizler için yazdık. Bu ikazları birçok kişi bilmiyor. Sizler için önemli olanları yukarıda yazdık.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir