Ağızdaki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Ağızdaki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?, ağız kokusu ciddi anlamda çok rahatsız edici bir sorundur. Birde soğan kokusu oldumu hem kendi hemde karşı taraf rahatsız oluyor. Yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan ağız kokusu bazen çeşitli hastalıklar ve kullanılan ilaçlardan da kaynaklanabilir. Soğanlar salatalara yemeklere birçok şeye tat katar. Antibiyotik olarak da görüp tüketiliyor. İçerisinde bulunan B ve BC vitaminleri folik asit ve besinsel lif kaynakları ile çok faydalıdır. Ancak soğan sevenler kokusundan da şikayetçidir. Soğan kokusu uzun bir süre ağızda kalabiliyor. Fakat soğan gibi koku yapan yiyeceklerden kaynaklanan koku çeşitli yöntemler ile giderilebilir.

Soğan Kokusunu Gidermenin En İyi Yöntemleri

Diş Fırçalamak

En başta tabikide diş temizliği geliyor. Soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, çeşitli baharatlar, cipsler olsun ağızda değişik kötü kokular bırakabiliyor. Özellikle soğan ve sarımsak bunlar başta geliyor. Antibiyotik gibi görülsede yararları çok olsada ağızda ağır bir koku bırakıyor. Diş temizliği ve dişleri fırçalamak kokuyu azaltabilir.

Karanfil

Karanfil ağız kokusuna karşı çok etkilidir. Soğanlı bir yemekten sonra ağzınıza atıp ağızdaki kokuyu yok edebilirsiniz. Karanfilim güzel aroması ve kokusu nefesinizi tazeleyecektir.

Yeşil Çay

Yeşil çay ağızdaki soğan kokusuna karşı çok etkilidir. Yeşil çay soğandaki kokuya sebep olan kükürtsü bileşenleri yok eder ve güçlü antioksidanlar açısından zengindir. Böylece soğan kokusunu giderebilirsiniz.

Maydanoz

Ağız kokusunda hele ki soğan kokusuna karşı maydanoz çok etkilidir. Maydanoz kötü kokan nefesi klorofil sayesinde yok eder. Bildiğimiz üzere maydanoz en etkili kötü nefes giderici olarak bilinir.

Karbonat

Karbonatta soğan kokusunu giderebilen yöntemlerden birisidir. Bakterilerin büyümesini engeller ve ağızdaki PH dengesini korur. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı karbonat atıp karıştırın ve ağızınızı çalkalayın.

Limon

Limonun ekşi tadı ağızdaki soğan kokusunu gidermede etkili olmaktadır. Limon kötü kokuya sebep olan bakterileri öldürür. Antibakteriyel özelliği vardır. Bir bardak suya bir yemek kaşığı limon suyu katıp karıştırın. İçebilir veya gargara yapabilirsiniz.

Kakule

Kakule güçlü aroması ile soğlan kokusuna karşı etkilidir. Kakule soğan kokusunu yok eder ve nefesinizi tazeler. Çok yayfın olmasada baharatçılardan ulaşabilirsiniz.

Süt

Süt soğan kokusuna karşı etkilidir. Kokuyu bastırır. Sütün içerisinde bulunan yağ kötü kokuya karşı etkilidir. Tam yağlı sütler yağsız sütlere göre daha etkilidir.

Nane

Nane içerisinde bolca yüklü olan klorofil sayesinde nefesinizi tazeler ve soğan kokusunu bastırır. Nane bakterilerin sebep olduğu kötü kokuları yok eder. Antiseptik özelliği vardır.

Elma

Elma soğan kokusuyla savaşmada etkili bir yönteme sahiptir. Elmanın içerisinde bulunan doğal enzimler kükürt bileşenlerini yok eder ve soğan kokusunu bastırır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi soğan kokusunu bastırmada yardımcıdır. Kötü kokuya karşı ağızdaki bakterileri yok etmede yardımcı olur. Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın ve gargara yapın.

Sakız

Sakız çiğnemek birçok kokuya karşı iyi gelir. Naneli bir sakız geçicide olsa ağız kokusundan sizi arındırır.

Hardal Sosu

Hardal sosu soğan kokusuna karşı etkilidir. Ağır bir aroma kokusu vardır. Sert aroması soğan kokusunu kamufle ederek yok edecektir.

Sizler için Ağızdaki Soğan Kokusu Nasıl Geçer? yazdık. Soğanın birçok faydaları bulunuyor. Fakat kokusuda rahatsız ediyor. Ağızdaki kokusunu geçirebileceğiniz yöntemleri yukarıda sıraladık.

Tüm yazı ve etkinlikler için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir