8 Nisan Dünya Romanlar Günü Hakkında Tüm Bilgiler

8 Nisan Dünya Romanlar Günü hepimiz için Roman kültürünü kutlamak ve Romanların karşılaştığı sorunların farkındalığını artırmak için bir fırsattır. Bu yazımızda sizlerle 8 Nisan Dünya Romanlar Günü Hakkında Tüm Bilgilerlerden bahsedeceğiz.

Dünya Roman Günü her yıl 8 Nisan’da kutlanır.

Uluslararası Roman Günü olarak da bilinen gün, 1990’da ilk kez ilan edildikten sonra her yıl 8 Nisan’da gerçekleşir. Uluslararası Roma Günü, küresel olarak Roman topluluklarına yönelik ayrımcılığa dikkat çeker ve herkesin insan haklarına saygı gösterilmesini ve gözetilmesini ister.

8 Nisan Dünya Romanlar Günü ve Romanların Tarihi

Romanların kendi dilleri ve kültürleri vardır. Orta Çağ’da Türkiye, Fransa, İspanya’ya göç ettiler. İspanya’da kültürleri İber, Yahudi, Müslüman ve Mağribi toplumuyla karıştı ve Flamenko olarak tanımlandı. Hem Naziler hem de Komünistlerin yanı sıra Asya ve Afrika’daki birkaç yerel hükümetin nesli tükenmeyi hedefleyen en zulüm gören nüfuslardan biridir.

1800’lerin başında, birçok Roman Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Brezilya ve Amerika’daki diğer ülkelere geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde tahmini bir milyon Roman var; Brezilya’da 800.000 roman insan vardır.

Dünyadaki roman ırkına mensup insanlar kimlerdir?

  • Michael Caine, (Maurice Joseph Micklewhite)
  • Bir Çingene karavanında doğduğu bildirilen Charlie Chaplin
  • Kendi ifadesine göre Yul Brynner, (Yul Borisovich Brynner) dörtte biri Roman ve dörtte biri Yahudi idi
  • Pablo Picasso, Roman kökeniyle gurur duyuyordu.

8 Nisan Dünya Romanlar Günü Hakkında Tüm Bilgiler

8 Nisan Dünya Romanlar Günü Hakkında Tüm Bilgiler

8 Nisan Dünya Roman Gününün Tarihi ve Kültürü

Uluslararası Romanlar Günü, 1971’de başlayan Uluslararası Romanlar Birliği’nin Dünya Romanlar Kongresi sırasında 1990 yılında Polonya’nın Serock kentinde kuruldu.

Avrupa Romanları ve Sinti (genellikle ‘Çingeneler’ olarak adlandırılır) Nazi rejimi altında tamamen imha edilmeleri hedeflendi. Açlık veya hastalık nedeniyle 200.000’den fazla Roman ve Sinti insanı öldürüldü veya öldü ve birçoğu hapsedildi ve sterilizasyona ve zorunlu çalışmaya maruz bırakıldı. Bu, ‘Yiyor’ anlamına gelen Porrajmos olarak bilinir.

Roma toplulukları farklı biçimlerde Avrupa genelinde ayrımcılık ve önyargıyla karşı karşıya kalmaya devam ettikleri için Naziler döneminde bu dönemde hayatta kalanların çoğu İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra hala zulme maruz kaldı.

Türkiye 2016-2021 döneminde Roman Vatandaşları için ilk Ulusal Stratejisini Nisan 2016’da kabul etmiştir. Strateji, istihdam, eğitim, sağlık, konut ve nüfus alanlarında roman halkı için çalışmalar yapmaktadır.

Türkiye’de yapılan bir araştırmada 2017 yılında roman vatandaşların %71’i okuma yazma bilmediği bilgisine ulaşılmıştır. Araştırmada %31’lik kısmında istihdama katıldığını belirtmiştir. İstihdama katılanlar ise çoğu kez yarı zamanlı yada geçici mevsimlik işlerde çalıştığı görülmüştür. Araştırma romanların iş gücü piyasasında daha çok desteklenmesi gerektiği ve sosyal topluma daha çok entegre edilmesini öngörmüştür..

Diğer yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir