2020 Vize Ücretleri Ne Kadar?

Bildiğiniz üzere her yıl vize ücretleri değişiyor. Peki 2020 yılında vize ücretleri ne kadar olacak konusu hakkında tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

2020 Pasaport ve Vize Ücreti Ne Kadar?

Yurtdışına çıkmak için vize ve pasaport gerekli olduğunu biliyoruz. 2020 yılının güncel vize ücretleri aşağıdaki gibidir.

İşte 2020 Vize Ücretleri Ne Kadar?

  • 0-6 yaş arası ücretsiz
  • 6-12 yaş arası ücret 35 Euro
  • Yetişkin ücreti ise 60 Euro şeklinde fiyatlandırılmıştır.

Vize Nasıl Alınır? 2020

Vize Nasıl Alınır? 2020

Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahipseniz her vatandaş gibi Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport ile vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Hizmet ve Diplomatik pasaport sahibi bireylerin tekrar vize başvurusu yapmasına gerek yoktur. Yine de seyahat edileceğiniz ülkenin konsolosluğu ile irtibata geçip bilgi alabilirsiniz. Vize başvurusunda bulunacak diğer vatandaşlar için ise ayrı prosedür uygulanır. Konsolosluklar verilen randevu gününde teslim edilen evrakları incelerler. Ve belirli bir süre sonra size olumlu ya da olumsuz yanıt ulaştırırlar. Bu yanıt olumlu olduğu taktirde vizenizi gitmek için planladığınız ülkenin konsolosluk biriminden alabilirsiniz. Vize Nasıl Alınır? 2020 adlı yazımıza devam ederken kısa bir bilgi verelim: Almanya ve İtalya Vize ve Seyahat Başvurusu İçin İDATA ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

2020 Vize Başvurusu Gerekli Evraklar Nelerdir?

2020 Vize Başvurusu Gerekli Evraklar Nelerdir? 2020 Vize Ücretleri Ne Kadar?

İlk olarak herkesin aklına Davet Mektubu gelebilir. Gideceğiniz ülkede yaşayan tanıdığınızın göndereceği davetiye vize işlemlerinizin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlar. Fakat davet mektubu zorunlu bir belge değildir. Eğer yinede davet mektubu alma imkanınız varsa bu davette size ait bilgiler ve o ülkede yaşayan kişiye ait bilgilerin yer alması gerekiyor.

SGK hizmet dökümü belgesi: Vize başvurunuzun olumlu olması adına bu belge çok kritik önem taşımaktadır. Bu belgeyi mutlaka bulundurmalısınız.

Maaş bordrosu: İş yerinizin insan kaynaklarından maaş bordronuzu alarak güncel kayıtlı iş gelirinizi göstermeniz gerekmektedir.

Son üç aya ait banka hesap dökümü: Konsoloslukta vize başvurusunu inceleyen yetkilinin dikkate aldığı belgedir. Bu belgede doğru bilgiler bulunmasına özen gösterilmelidir.

Otel ve uçak rezervasyonu: Konsolosluk yetkililerince ülkede ne kadar kalacağınız çok önemlidir. Şahısın ülkesine geri döneceğine dair teminat, gidiş- geliş uçak bileti ile verilmektedir.

Seyahat sağlık sigortası: 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yapılması gerekmektedir. Vize reddi aldığınız durumlarda bu sigorta iptal edilebiliyor.

Vize ücreti ödenmiş dekontu: Vize ücreti başvuru merkezinden nakit olarak ödenmektedir. 

Kimlik fotokopisi: Kimlik numarasının okunaklı olmasına dikkat edilmelidir.

Vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru şekilde başvuru yapacak kişi tarafından doldurulmalı, imzalanmalıdır. Bu bilgiler diğer sistemlerde yer alan veriler ile karşılaştırılacağı için okunaklı olmasına ve gerçeği yansıtmasına özen gösterilmelidir.

Biyometrik fotoğraf: Altı ay içerisinde çekilmiş olmalı ve biyometrik ölçülere uygun olmalıdır. Kişinin yüzünü kapatacak aksesuar fotoğrafta bulunmamalıdır.

Pasaport: Seyahatten sonra en az altı ay geçerliliği olmalıdır. Yıpranmış ve hasar görmüş pasaportlar kabul edilmez.

Schengenn Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerin herhangi birine seyahat yapan vatandaşların seyahat başına turizm veya iş amaçlı olarak 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir seyahat vizesi hakkıdır.

Schengen vizesi Avrupa sınırları içinde kullanılan en aktif vizedir. Vize sahiplerinin herhangi bir Schengen Bölgesi dahilinde serbestçe seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden herhangi birinden dönüş yapmasında problem görülmez. Schengen Bölgesi içinde gümrük kontrolleri yapılmaz.

Ancak, Schengen üyesi ülkelerden birinde 90 günden fazla süre boyunca okumayı, çalışmayı veya yaşamayı planlıyorsanız Schengen Vizesi yerine bu Avrupa ülkesinin ulusal vizesine başvurmanız gerekmektedir. Eğer o ülkelerde kalıcı olarak yaşamak istiyorsanız oraya tamamen yerleşmek istiyorsanız farklı işlemler yapmanız gerekiyor.

Diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir