1 Mayıs İşçi Bayramı: 1 Mayıs Anlamlı Sözleri, Resimli Mesajlar

En güzel 1 Mayıs sözleri 1 Mayıs İşçi Bayramı: 1 Mayıs Anlamlı Sözleri, Resimli Mesajlar 1 Mayıs 2020 işçi bayramını kutlayacağız.

Koronavirüs pandemik salgını nedeniyle bu yıl 1 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 1 Mayıs işçi Bayramı kutlama sözleri internette aranıyor.

Bu sene Cuma günü kutlanacak olan 1 Mayıs, tüm dünyada işçilerin bayramı olarak biliniyor. İşte 1 mayıs Resimli Mesajlar;

1 Mayıs İşçi Bayramı Sözleri 2020

 • “Zenginler İşçi Bayramı’nı kutlarken Görevde Yoksul Kalıyor.”
 • 1 Mayıs İşçi Bayramımız Kutlu Olsun!
 • Emek olmadan hiçbir şey yetişmez. Sofokles
 • ÖzeIde emekçiIerimizin, geneIde dünya emekçiIerinin birIik mücadeIe ve dayanışma günü 1 Mayıs işçi bayramını kutIuyorum.
 • Bir metre iş yapmayı, bir kilometre söz vermeye değişmem.” Çalışan ve iş arayan her emekçinin 1 Mayıs’ı kutlu olsun…
 • 1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür.
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün tüm yurtta coşkuyla kutlanmasını diliyorum.
 • En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli gündür. Bu özel gününüzü kutluyorum.
 • Emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayıs’ımız kutlu olsun.
 • Elleriyle çalışan bir emekçidir.
  Elleri ve başı ile çalışan bir zanaatkâr.
  Elleri, başı ve kalbi ile çalışan bir sanatçıdır. ” – Assisi Francis
 • “Her yıl, İşçi Bayramı bize çalışan erkek ve kadınların ülkemize, ekonomimize ve kolektif refahımıza kazandıkları paha biçilmez katkıları tanıma fırsatı veriyor. Bize, ülkemizin karakterini tanımlayan işçi kumları, özveri, marifet ve gücü için şükran gösterme şansı veriyor. ”
 •  “İşçi Bayramı’nı kutlarken, işçi hakları için yorulmadan mücadele eden, güçlü ve başarılı iş gücümüz için çok kritik olan kadın ve erkekleri onurlandırıyoruz”
 • “Bir restorana giren ve sunuculara açıkça saygısızlık eden bir adam kendi varlığından güçlü bir hoşnutsuzluk gösteriyor. Derinlerde restoran hizmetinin bir kral gibi hizmet etmek için yaşayacağı en yakın şey olduğunu biliyor. ” – Criss Jami,  Felsefe
 • “Yüz milyonlarca dolarlık bir servet biriktirmek için kesinlikle hiçbir şey yapmayan bir adamın mümkün olduğu sosyal bir düzene karşı çıkıyorum, hayatlarının tüm günlerinde çalışan milyonlarca erkek ve kadın yeterince güvende değil sefil bir varoluş için. ” – Eugene V. Debs

1 Mayıs İşçi Bayramı Resimli Kutlama Mesajları

1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun!
1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun!
1 Mayıs İşçi Bayramı
Kutlu Olsun!
1 Mayıs İşçi Bayramı
Kutlu Olsun!
1 Mayıs İşçi Bayramı: 1 Mayıs Anlamlı Sözleri, Resimli Mesajlar
1 Mayıs İşçi Bayramı: 1 Mayıs Anlamlı Sözleri, Resimli Mesajlar
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun
Yüz karası değil, kömür karası!
Yüz karası değil, kömür karası!
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Neden Kutlanıyor?
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Neden Kutlanıyor?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Neden Kutlanıyor?

1 Mayıs’ta her yıl İşçi Bayramı veya Uluslararası İşçi Bayramı olarak da bilinen Mayıs Günü kutlanır. Bu gün 80’den fazla ülkede ulusal bir bayramdır ve diğer birçok ülkede gayri resmi olarak kutlanmaktadır.

Mayıs Günü, 19. yüzyılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri işçi sendikası hareketinden, özellikle de günde sekiz saat çalışmayı savunan sekiz saatlik hareketten kaynaklanmaktadır. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında çalışma koşulları ağır ve güvensizdi. Çalışan insanlar günde 12-16 saat çalışmak zorundaydılar. 1884’te daha sonra Amerikan Çalışma Federasyonu haline gelen FOLTU (Organize Ticaret ve İşçi Sendikaları Federasyonu), “sekiz saat 1 Mayıs 1886 ve sonrasında yasal bir işgücü oluşturacak” kararını aldı. 1886’ya kadar sekiz saatlik Gün hareketine yaklaşık 250.000 işçi katıldı. 1 Mayıs 1886’da ABD genelinde birkaç işçi sendikası greve gitti ve standart sekiz saatlik işgünü talep etti. 4 Mayıs’ta Şikago’daki Haymarket’te kan döktü, bir düzine insanın ölümüne ve 100’den fazla kişinin yaralanmasına yol açan bir devrimci tarafından bomba atıldı. Beş yıl sonra bu gün sosyalist bir örgüt tarafından bir tatil olarak tanınır.

1 Mayıs, işçilerin dünyayı güçlü ve müreffeh hale getirmek için yaptıkları katkılara haraç vermek için kutlanmaktadır. Bu gün işçilere ekonomik ve sosyal başarıları için ayrılmıştır.

İlk İşçi Bayramı ne zaman yapıldı?

İlk İşçi Bayramı kutlaması 5 Eylül 1882’de New York’ta gerçekleşti. Şu anda kabul ettiğimiz iş kanunları olmayan Amerikan işçilerini onurlandırmak için yaklaşık 10.000 sendika çalışanı geçit töreninde yürüdü.

İşçi Bayramı ne zaman?

Ülkemizde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 2020 Cuma gününe denk gelmektedir.

1 Mayıs İşçi Bayramı: 1 Mayıs Anlamlı Sözleri, Resimli Mesajlar gibi diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir